0
(0)
منتشر شده
20 دی 1400
دسته بندی
آموزش وردپرس

همه چیز در مورد دسته بندی در وردپرس از تنظیمات تا نمایش دسته بندی

 

بعد از خواندن این پست تحت عنوان آموزش دسته بندی در وردپرس  شما با نحوه دسته بندی محصولات در وردپرس، تنظیمات صفحه دسته بندی در وردپرس ، اهمیت دسته بندی سایت  و دسته بندی فروشگاه ها و نحوه نمایش دسته بندی ها در وردپرس آشنا خواهید شد.

مطالعه دقیق پست آموزش دسته بندی در وردپرس برای چه کسانی پیشنهاد میشود؟

اگر شما مسئول تولید محتوا در سایت هستید، اگر سئو وب سایت را در دست گرفته اید، اگر طراح سایت وردپرسی هستید پس بی شک باید با تنظیمات دسته بندی در وردپرس اطلاعات کاملی داشته باشید. از آنجایی که دسته بندی محصولات در وردپرس در سایت های فروشگاهی، دسته بندی خدمات، موضوعات و… در سایت ها بسیار اهمیت دارد، لذا تنظیمات آن باید اصولی و استاندارد انجام شود. حال شما دوستان وردپرسی و عاشقان سایت، همراه ما باشید تا با تنظیمات صفحه دسته بندی در وردپرس به طور کامل آشنا شوید.

دسته بندی پست ها در وردپرس
رایان تاو
بهترین آموزش دسته بندی پست ها در وردپرس

دسته بندی پست ها در وردپرس چیست؟

دسته بندی پست ها در واقع به معنی سازماندهی کردن مطالب است. یعنی مقاله های سایت شما به صورت منظمی شکل میگیرند و کاربران به راحتی میتوانند به مطالب دسترسی داشته باشند و گمراه نشوند. به طور کلی دسته بندی وردپرس یک روش بسیار عالی برای ایجاد یک ساختار منظم در سایت است.

با استفاده از بخش دسته بندی میتوانید انواع محصولات، خدمات، نوشته ها و موضوعات پست ها را سازماندهی کنید و  عناوین اصلی را برای نمایش در صفحه اصلی قرار داده و هر مقاله ای که مرتبط با آن باشه را زیرمجموعه همان عنوان قرار بدهید. برای مثال اگر شما سایت فروش لوازم الکترونیکی دارید، میتوانید دسته گوشی، لپ تاپ، کامپیوتر را جدا کنید و مطالب و محصولات مرتبط را در هر یک از دسته بندی ها قرار دهید.

یا اگر سایت فروش پوشاک دارید، دسته پوشاک زنانه، پوشاک مردانه و پوشاک بچگانه را ایجاد کرده و محصولات مرتبط را به آن ها لینک دهید. لازم به ذکر است که این دسته ها، دسته مادر محسوب میشوند و هر یک از دسته های مادر میتوانند زیردسته نیز داشته باشند.

منظور از دسته مادر در دسته بندی صفحات سایت چیست؟

هر یک از  دسته های اصلی سایت، دسته مادر محسوب میشود. در واقع اگر دسته بندی سایت ها را به صورت هرمی تصور کنید؛ گره اول که هوم پیج بوده و سطح دوم، اصلی ترین دسته ها و سطح سوم به بعد زیردسته ها.

دسته بندی نوشته در وردپرس

بگذارید یک مثال بزنیم.

فرض کنید شما یک سایت خدماتی در حوزه معرفی فروش پوشاک دارید و دسته های اصلی پوشاک زنانه، مردانه و بچگانه است. حال زیر دسته های دسته مادر پوشاک زنانه، لباس زنانه، کیف زنانه، کفش زنانه و… است. کفش زنانه چرمی هم زیرمجموعه زیر دسته کفش زنانه از دسته اصلی پوشاک زنانه محسوب میشود.

دسته بندی پست ها در وردپرس چه اهمیتی دارند؟

دسته بندی ها سایت، ساختار سایت را تشکیل میدهند. با کمک ایجاد دسته مادر و زیر دسته، برد کارمب شکل میگیرد و کاربر با چند کلیک ساده و کم به مقصد میرسد و تمامی صفحات را به راحتی پیدا میکند. دسته بندی سایت، بر روی سئو و افزایش سرچ ارگانیک بسیار تاثیر میگذارد. برای مثال کسی که «قیمت گوشی سامسونگ» را سرچ میکند؛ باید به صفحه محصولات برسد. این صفحه در دسته مادر گوشی و زیردسته گوشی سامسونگ باید قرار داشته باشد.

لازم به ذکر است که دسته بندی پست‌ها به زیبایی ظاهر وبسایت شما خیلی کمک میکند. از طرفی بسیار منطقی است که کاربران زمان زیادی را صرف پیدا کردن مطالب نکنند. برای مثال زمانی که در در صفحه بهترین گوشی های شیائومی ۲۰۲۲ قرار دارد بتواند با صفحه اصلی محصولات گوشی شیائومی و سپس به صفحه انواع گوشی برود. به این شکل سایت شما نظم خاصی پیدا خواهد کرد.  

آموزش تولید محتوای سئو شده
تولید محتوای سایت
سفارش تولید محتوای حرفه ای

نکات مهم برای ایجاد یک دسته بندی محصولات در وردپرس چیست؟

  1. برای اضافه کردن هر دسته باید عنوان اصلی را به جای نام مادر قرار بدهید. ( مثلا اگر یک وبسایت مربوط به عرضه پوشاک زنانه دارید برای دسته بندی باید شلوار، مانتو، شال، کاپشن و … را به عنوان نام مادر قرار بدهید تا کاربران بتوانند به راحتی محصول مورد نیاز را پیدا کنند. )
  2. باید یک آدرس برای دسته خود مشخص کنید. ( آدرس در وردپرس همان نامک است. )
  3. زیر مجموعه ها را به درستی قرار بدهید. ( مثلا برای شلوار: شلوار کتان، شلوار لی، شلوار پارچه ای و …)
  4. برای اینکه کاربر بهتر متوجه بشه محتوای هر دسته چه چیزی است میتونید یه توضیح کلی در این قسمت اضافه کنید. البته این کار اجبار نیست اما قطعا به سود شما تمام میشود. نوشتن محتوا برای دسته های محصولات عالی است. برای مثال برای صفحه گوشی سامسونگ برای کسب امتیاز از سوی گوگل، بهتر است حداقل ۱۰۰۰ کلمه محتوا تولید کنید. چرا که این کلمه که عنوان دسته بندی شما است؛ در حقیقت، بسیار پرسرچ بوده و باید خوب سئو شود. 
دسته بندی پست ها در وردپرس
به چند روش میتوانیم دسته بندی ایجاد کنیم؟
  1. دسته بندی کردن مطالب در وردپرس به وسیله المنتور

  2. نمایش دادن شبکه ای پست ها به وسیله فیوژن بیلدر
  3. دسته بندی کردن مطالب خاص به وسیله نصب افزونه های سفارشی

نحوه افزودن دسته بندی در وردپرس

در زیرمجموعه بخش نوشته‌ها و محصولات در پیشخوان سایت وردپرس، یک بخش به نام دسته ها و  دسته‌بندی  دارید که در آنجا می‌توانید دسته‌بندی‌های سایت خود را به راحتی مدیریت کنید. برای افزودن دسته جدید هم میتوانید از بخش سمت راست پیشخوان در قسمت نوشته ها و سپس دسته بندی اقدام کنید و یا همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید از بخش سمت چپ زیر دسته ها، روی افزودن دسته جدید نیز کلیک کنید.

در صفحه باز شده شما باید عنوان دسته بندی، نامک و مادر دسته را مشخص کنید. اگر هم خود دسته جدید مادر بود، نیازی به تنظیمات آن ندارید. برای مثال در بخش لوازم الکترونیکی، فروش مانیتور هم اضاف کرده اید. که این، باید به صورت دسته مادر نیز تنظیم شود. برای مثال، بخش افزونه وردپرس یک دسته برای سایت آموزش و خدمات طراحی سایت است. 

افزودن دسته بندی در وردپرس

آیا امکان تغییر دسته بندی ها در وردپرس وجود دارد؟

بله شما میتوانید به بخش دسته بندی ها بروید و روی ویرایش کلیک کنید و سپس، عنوان، نامک  یا توضیحات را تغییر دهید. البته بعد از تغییر نامک، اطمینان پیدا کنید که لینک قبلی ارور ۴۰۴ ندهد. در این صورت باید آن را به لینک جدید ریدایرکت کنید.

ویرایش دسته بندی صفحات در وردپرس

افزودن دسته ها در فهرست سایت

همانطور که گفته شد، دسته بندی ها به تعامل کاربر بسیار کمک میکند. پس برای راحتی کاربر و دسترسی بهتر، در فهرست سایت، لیست دسته بندی ها را مشخص کنید. برای مثال اگر سایت خدماتی دارید، دسته بندی نظافت، پرستاری، تاسیساتی و… را در هدر سایت در بخش فهرست اضافه کنید. برای نمایش دسته‌ها در منو سایت یا همان فهرست، از بخش نمایش به بخش فهرست بروید. بر روی دسته ها کلیک کنید، دسته های موردنظر را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه افزودن به فهرست کلیک کنید. 

 

افزودن دسته بندی در فهرست

تفاوت دسته بندی صفحات با برچسب گذاری

تگ یا همان برچسب برای صفحات، جزو دسته بندی های ریزتر و داخلی محسوب میشوند. از اصلی ترین تفاوت ها میان این دو، این است که دسته بندی کردن صفحات ضروری بوده اما برچسب گذاری الزامی نیست. برای مثال اگر شما نوشته گوشی های سامسونگ زیر ۱۰ میلیون را دسته بندی نکنید، عنوان  «دسته بندی نشده» قرار می گیرند که از نظر بصری به هیچ عنوان اتفاق جالبی به شمار نمی رود. اما برچسب گذاری اصولی به سئو صفحات شما کمک خواهند کرد.

 

 

 

 

نتیجه گیری

در این مقاله با مفهوم دسته بندی پست ها آشنا شدیم. از اهمیت آن در وردپرس و سئو سایت صحبت کردیم. نکات کلیدی برای ایجاد دسته بندی مناسب را مطرح کردیم. اگر به آموزش سئو علاقه دارید و تمایل دارین که اطلاعات بیشتری کسب کنید آموزش های سئو ما را در وب سایت و صفحه رسمی آپارات رایان تاو دنبال کنید. سایت ما مطالب مفید و کاملی برای داشتن یک سایت خوب با بازدهی بالا را به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

حرفه ای آموزش ببینید تا حرفه ای عمل کنید

ما یک تیم حرفه ای هستیم و تمام تلاشمون رو میکنیم تا حرفه ای عمل کنیم. اگر شماهم به دنبال حرفه ای شدن هستید، آموزش های مارو از دست ندید. مطمئن باشید که ما یک روش تولید محتوای کاملا کاربردی بر اساس تجربیات واقعی داریم.

خدمات آموزش رایان تاو

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.