معماری وب سایت
0
(0)

معماری وب سایت چیست؟ معماری وب سایت در سئو چقدر حائز اهمیت است؟ دلیل اهمیت معماری وبسایت در سئو چیست؟

در اپلیکیشن یا برنامه‌ی تحت وب، نرم افزاری وجود دارد که با استفاده از مرورگر وب و از طریق شبکه‌های محلی یا اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، سرویس جیمیل یک وب اپلیکیشن است. 

وب اپلیکیشن‌ها برنامه‌هایی هستند که تنها از طریق وب قابل استفاده‌ هستند. در وب اپلیکیشن‌ها بیشتر به بحث عملکرد و کارکرد، توجه می‌شود و محتوایشان چندان اهمیت ندارد و معمولا پر محتوا نیستند.

 اما یک وب سایت فضایی از اینترنت است که یک یا چندین صفحه را در بر می‌گیرد. به بیانی دیگر مجموعه‌ای از صفحات وب متصل به هم که دارای یک صفحه‌ی اصلی هستند و بر روی یک سرور قرار دارند را وب سایت می‌گویند. 

وب سایت‌ها با هدف ارائه‌ی اطلاعات کاملی از یک شخص، سازمان، شرکت، کسب و کار و… به کاربران وب، طراحی می‌شوند و به طور ویژه بر محتوا تمرکز دارند. تفاوت میان وب سایت و وب اپلیکیشن

معماری وب سایت چیست؟


معماری وب سایت به چگونگی ساخته شدن صفحه های شما و نحوه ی لینک شدن آن ها با یکدیگر ربط دارد. 

یک معماری سایت ایده ال به کاربران و موتور های جستجو کمک می کند به سادگی سایت شما را کراول (مرور و جست و جو) کنند و آن چیزی را که در داخل سایت به دنبال آن هستند را پیدا کنند.

ساختار یک وب سایت چگونه است؟

شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که در پشت پرده‌ی یک وب سایت چه خبر است؟ 

اگریک وب سایت را به طور کلی به دو بخش کاربر و سرویس دهنده تقسیم‌بندی کنیم. در این تقسیم‌بندی منظور از client، کاربری است که یک موضوع برای مثال GraphQL چیست؟ را در اینترنت جستجو می‌کند. برای پاسخ به این درخواست اینترنت تعدادی وب سایت را که حاوی محتوای مربوط به این درخواست هستند، برای مثال وب سایت www.7learn.com را در لیست نتایج جستجو به کاربر نشان می‌دهد.

محتوای مقاله‌ی فوق یک داده است. در دنیای کامپیوتر برای ذخیره‌ی هر داده‌ای به یک فضا نیاز است. به بیان دیگر هر وب سایت در اینترنت روی یک فضا ذخیره شده است که به این فضا هاست گفته می‌شود. 

 در اینجا سرور به کامپیوتری می‌گویند که تحت شبکه‌ی اینترنت، اطلاعات موجود در هاست را برای کاربر ارسال می‌کند. 

در نتیجه زمانی که ما روی لینک مقاله‌ای که در یک وب سایت قرار دارد کلیک می‌کنیم‌، در اصل ما از سرور آن وب سایت درخواست کرده‌ایم که مطلب را به ما نشان دهد و سرور نیز با ساز و کاری خاص، نتیجه را به ما نشان می‌دهد.

هدف معماری:

 

وقتی شما روی معماری زمان بگذارید به هدف معماری نزدیک تر می شوید.

هدف معماری این است که بهترین شرایط استفاده از وب سایت را برای کارِ شما ممکن کند.

 

هدف شما از معماری سایت باید دو چیز باشد:

  •  ارتباط بهتر ربات موتور جستجو با وب سایت
  •  تجربه کاربری بهتر برای کاربر در وب سایت
اهمیت معماری وبسایت در سئو

سه دلیل اهمیت معماری وبسایت در سئو وجود دارد که هر یک را با توضیحاتی مفصل می توانید بخوانید.

دلیل اول: معماری سایت بهینه شده به اسپایدر ها و کراولر های موتور جستجو این امکان را می دهد، که همه صفحه های موجود در سایت را به سادگی پیدا و ایندکس کنند.

اگر شما در سایت خود صفحه هایی دارید که چندین کلیک از صفحه اصلی شما دور هستند، یا از هیچ صفحه ای به آن ها لینک داده نشده است، ربات های گوگل برای پیدا کردن آن ها به مشکل بر می خورد و ممکن است که نتواند به سادگی آن ها را پیدا و ایندکس کند.

اهمیت معماری وبسایت برای سئو

در صورتی که معماری وبسایت شما به هم متصل باشد، اسپایدر ها به سادگی می توانند لینک های داخلی سایت شما را دنبال کنند

دلیل دوم: معماری سایت بهینه اعتبار لینک ها را به سراسر سایت شما می فرستد

زمانی که شما به صفحات با اولیت بالا لینک دهی داخلی می کنید، اعتبار لینک (PageRank) به این صفحه ها سرازیر می شود، که این کار باعث بهبود رنکینگ آن ها در گوگل می شود.

دلیل سوم: معماری سایت بهینه، پیدا کردن محتوای مورد نیاز را برای کاربران راحت تر می کند که به صورت غیر مستقیم بر روی سئو شما تاثیر گذار است.

معماری وبسایت یک موضوع مفصل و پر از عناوین مختلف برای یادگیری و صحبت کردن درباره ی آن است.

در مقاله های بعدی رایان تاو شما میتوایند موضوعات بیشتری از معماری وبسایت را بخوانید.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.